Voda bude drahšia a to nie je všetko...(časť prvá)

Autor: Michal Muránsky | 22.4.2013 o 10:30 | Karma článku: 15,20 | Prečítané:  3735x

Celé Záhorie a Bratislavský kraj sú odkázané na vodu od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a.s. (BVS). Akcionármi BVS sú obce a mestá v územnej pôsobnosti spoločnosti, pričom majoritným akcionárom je Hlavné mesto SR Bratislava. BVSka je v tomto území monopolom a o cene vody rozhoduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví(URSO). Vďaka bohatým zdrojom máme vodu veľmi kvalitnú a aj keď sa to možno nezdá, aj relatívne lacnú vodu a to sa ide zmeniť.

 

BVS na rok 2013 sa plánujú investičné výdaje na úrovni 111miliónov eur (pre porovnanie  v roku 2007-46mil, rok 2008-29,5mil, 2009-29mil, 2010-24mil,2011-25mil, pričom odpisy sú na úrovni 24mil). V investičnom pláne sa na tento rok počíta s novým úverom 80miliónov eur, čo zvýši celkové zadĺženie na úroveň presahujúcu 100% bežných ročných príjmov spoločnosti. Momentálne je BVS zadlžená na úrovni približne 11% z jej ročných príjmov. Náklady na tento úver presiahnu 15miliónov eur a vo vzťahu k URSO sú oprávnenými nákladovými položkami, preto budú tvoriť tlak na zvyšovanie ceny vody. Rekonštrukcia čističiek odpadových vôd bude mať za následok zníženie ich kapacít, čoho priamym dôsledkom bude zvýšenie ceny stočného o 1,2%. V minulom roku dostala Bratislava vyplatených 1,3 milióna eur práve zo zisku BVS. Každý kto pozná zúfalú finančnú situáciu mesta Bratislava vie, že by sme ich vedeli použiť aj stokrát. Ak bude Ftáčnikom odsúhlasený tento úver na mimoriadnom valnom zhromaždení , na dividendy v najbližších rokoch môžeme zabudnúť.

Toto sú len holé fakty, skúsim k nim pridať aj svoju osobnú skúsenosť.

Na posudzovanie jednotlivých investičných projektov vznikla investičná komisia. Vzhľadom na veľmi „zaujímavé" projekty z minulých rokov som sa dožadoval, aby som bol prizývaný na jej rokovania. Ako vidno zo záznamov rokovaní predstavenstva, intenzívne som viackrát naliehal na splnení mojej požiadavky, avšak predstavenstvo na ňu.....dajme tomu, že zabudlo.

Podľa môjho názoru niektoré investičné projekty slúžia hlavne developerom a to bez toho, aby sa na nich finančne spolupodieľali. Je vo verejnom záujme, aby boli v časoch krízy investície ostro sledované a aby peniaze nás všetkých, boli investované do všeobecne prospešných stavieb. Veľké mnohomiliónové investície, slúžiace výlučne jednému developerovi nesmú byť posudzované a schválené bez finančnej spoluúčasti investora.

Ak bude záujem v druhej časti pre ilustráciu uvediem príklady „zaujímavých" investičných projektov,  kde developeri „ušetria" nulovými investíciami  na úkor daňových poplatníkov.

V BVS niečo smrdí, ale voda to nie je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania mladých dievčat.


Už ste čítali?