Hriechy minulosti

Autor: Michal Muránsky | 8.10.2012 o 10:00 | (upravené 8.10.2012 o 10:38) Karma článku: 14,48 | Prečítané:  3761x

Bratislavské mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí dňa 27.9.2012 odhlasovalo predaj 40% spoločnosti TEHELNÉ POLE a.s. (Hotel DoubleTree by Hilton) za cenu 26 560,- EUR. Hovoríte si, 40% hotela Hilton kúpiť za 26 000,- EUR - výborný obchod! Prečo to mesto urobilo? Pravda je taká, že síce mesto vlastní 40% akcií tohto hotela, ale rovnako má iba 40% podiel pri hlasovaní o strategických rozhodnutiach a de facto ich nemôže ovplyvniť. Možno aj práve kvôli tomu hotel od roku 2010 vyprodukoval stratu 2,7 milióna eur.

Doubletree by HiltonDoubletree by Hiltonwebnoviny

 

Mesto malo dve možnosti - buď vložiť 1 078 000,- EUR na vyrovnanie 40% straty (vlastník sa podieľa nielen na zisku ale aj na strate) alebo sa vzdať týchto akcií a získať 1 037 132,- EUR za predaj pozemku a rozviazať všetky väzby so Širokého podnikaním.

Poďme pekne od zaciatku. Mestské zastupiteľstvo 30.3.2006 (pod Ďurskovského vedením) založilo obchodnú spoločnosť TEHELNÉ POLE a.s. spolu so spoločnosťou TP SLOVAN s.r.o. (Širokého firma) ako PPP projekt s majetkovou účasťou hlavného mesta vo výške 40%. Vplyv hlavného mesta mal byť zabezpečený cez účasť jeho poslancov v orgánoch spoločnosti a v posudzovaní výsledkov spoločnosti pri ročnom hodnotení obchodných spoločností s podielom hlavného mesta. A tu sa dostávame ku kameňu úrazu, keďže mesto malo od začiatku len menšinový podiel pri rozhodovaní o chode firmy. Náhoda? Tažko. Naivita vtedajšieho mestského zastupiteľstva na čele s Ďurkovským? Posúďte sami.

 

Keď po prvom roku (2010) Hotel vyprodukoval stratu (vo výške 66.720,- EUR) a mesto sa malo podielať na jej vyrovnaní vo výške 40%, mestké zastupiteľstvo (vtedy už pod vedením Milana Vtáčnika) neodhlasovalo jej úhradu, strata sa presunula do ďalšieho účtovného roku a rátalo sa z jej pokrytím zo ziskov v nasledujúcich rokoch. Zisky neprišli, naopak strata ďalej narastala až k dnešnej hodnote (2 695 000,- EUR).

Hoteliérstvo je beh na dlhé trate a je ťažko očakávať, že nový hotel prinesie zisky hneď v prvom roku od otvorenia. Dnešná výška straty už je však natoľko vysoká, že bez jej pokrytia dodatočnými finančnými zdrojmi by Hotel musel vyhlásiť bankrot. Mesto teda malo na výber z 2 možností - podielať sa na strate svojim 40% podielom (1 078 000,- EUR) alebo nechať TP SLOVAN vykryť celú výšku straty, čím by sa jeho podiel znížil z pôvodných 40% na 0,3%, čo je prakticky zanedbateľný podiel. Ak si pozriete tohtoročný rozpočet mesta Bratislava, musí vám byť hneď jasné, že finančná situácia mesta je kritická. Preto sa netreba čudovať niektorým poslancom, že radšej odpredajú pozemok a prakticky sa vzdajú 40% spoločnosti, ktorá vlastní tento hotel.

Faktom je, že priemerná obsadenosť hotela je na úrovni okolo 20%. Otázkou však ostáva prečo? Keď si zadáte do internetového vyhladávača „hotel Double Tree by Hitlon", odkazy smerujú na všeobecnú webstránku siete týchto hotelov, ktorá však nemá slovenskú ani žiadnu inú jazykovú verziu okrem angličtiny. Videli ste niekedy nejakú reklamu alebo inú marketingovú prezentáciu tohto hotela? ...pomaly sa zdá, že ide o tajný hotel. Pri takejto úrovni marketingu niet divu, že jeho príjmy sú aké sú. Uvidíme, aký marketing bude nasledovať teraz, keď už má Široký hotel a aj jeho zisky plne pod palcom.

Pokiaľ idete do postele s prostitútkou bez ochrany, nemôžete sa čudovať, že chytíte filcky. Nikto netvrdí, že to nemôže dobre dopadnúť, ale realita býva niekedy smutná...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd sa postavil Kmotríkovcom. Zverejnil, prečo tak urobil

Vyšetrovanie, kto naozaj profituje z podnikania firmy, pokračuje.

Komentár Petra Schutza

Presne toto sa zvykne nazývať mafianizácia štátu

Na Kočnerovi je príznačné práve presvedčenie, že spravodlivých niet.


Už ste čítali?